‘Milliyet farkı’ ücreti alan otele ceza çıktı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Limak otellerinin bir müşteriden ‘milliyet farkı’ ücreti almasına ilişkin konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2024 yılı ilk çeyrek turizm verileri ile turizmdeki yeni hedefleri açıklamak üzere Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) basın toplantısı düzenledi.

Mehmet Nuri Ersoy konuşmasında, Antalya’daki bir otele rezervasyonunu bir İngiliz internet sitesi üzerinden yapan Türkiye Cumhuriyeti yurttaşının 120 euro “Milliyet Farkı” ücreti ödemesi ile ilgili konuya değindi.

Ersoy, konuya ilişkin şunları söyledi:

Türkiye Seyahat Acenteları Birliği tarafından vergi ödemediği ve haksız rekabet yarattığı gerekçesiyle booking.com hakkında 2015 yılında bir dava açıldı. 2017 yılında mahkeme ihtiyati tedbir kararı aldı ve davaya ilişkin karar 2019 yılında çıktı. Mahkeme ‘haksız rekabet var’ kararıyla birlikte Booking.com’un 500 bin lira teminat yatırılması karşılığında ihtiyati tedbirin kaldırılmasına karar verdi. Kararda şirketin vergi ödemediği ve iş yeri açmak için gerekli izinleri almadığı belirtilirken dijital ve sabit iş yeri açma yoluyla faaliyette bulunarak idari ve hukuki denetimlerden kaçındığı ifade edildi. Bu yollarla denetlenmelerini engellediğine dikkat çekildi.

Ersoy, ‘Milliyet farkı’ ödemesi alan firmaya 54 bin 694 lira idari ceza kesildi. Alınan ücret farkı müşteriye iade edildi” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir