NYT: Trump ailesinin yeni gelir merkezi Suudi Arabistan

Trump Organization, Cidde kentinde yüksek katlı konut inşa etmek üzere Suudi emlak şirketiyle yeni bir anlaşma imzalayarak ailenin Krallık’la olan yakın bağlarını daha da genişletti. 6 Ocak 2021’de Kongre Binası’na yapılan saldırıdan ve Donal Trump’ın Beyaz Saray’dan ayrılmasının ardından ABD’deki gayrimenkul anlaşmalarının yavaşlaması, Suudi Arabistan’ın Trump ailesinin ticari faaliyetleri için birkaç güvenilir büyüme kaynağından biri haline gelmesini sağladı.

Yeni anlaşma Trump Ailesi’nin son on yılda imzaladığı diğer uluslararası projelere benziyor. Ailenin adı ve markası iyi finanse edilmiş şirkete sunuluyor. Şirket lüks konutları eski başkanın ününü kullanarak pazarlayarak prim yapmayı umuyor. Diğer projeler arasında; Umman’da tatil köyü kompleksi ve Trump sahalarında Suudi destekli golf turnuvaları yer alıyor.

HEDEF: ULUSLARARASI YATIRIMCILAR VE TATİLCİLER

Gayrimenkul firması Dar Global’in CEO’su Ziad El Chaar “Trump Organization ile süregelen ilişkimizi güçlendirmekten ve Suudi Arabistan’ın hızla büyüyen emlak piyasasını yeniden tanımlayacak premium mülkler sunarak portföyümüzü genişletmekten mutluluk duyuyoruz” dedi. El Chaar, hedef pazarın Cidde’de gayrimenkul satın almak isteyen uluslararası yatırımcılar ve tatilciler olacağını söyledi.

NATO KİEV’DE TEMSİLCİLİK KURACAK

Merkezi Londra’da bulunan Dar Global, Suudi Arabistan’ın en büyük özel gayrimenkul şirketlerinden biri olan Dar Al Arkan’ın bir yan kuruluşu ve dünyanın dört bir yanındaki lüks pazarlarda büyüyen bir proje portföyüne sahip. Şirket genellikle Dolce & Gabbana ve Lamborghini gibi tanınmış markalarla iş birliği yaparak zengin alıcıların karşısına çıkıyor.

ANLAŞMA RAFA KALKTI

Trump 2016’da başkan seçilmeden önce, şirketi Orta Doğu’da bir gökdelen inşa etmeyi planlıyordu, ancak Trump seçildikten ve ailesi Beyaz Saray’dayken yeni uluslararası anlaşmalar imzalamama sözü verdikten sonra, diğer kalkınma planlarıyla birlikte bu anlaşma da rafa kaldırıldı. Bu markalaşma anlaşmaları Trump ailesi için önemli bir yeni gelir kaynağı haline geldi. Zira anlaşmaların imzalanmasının ardından Trump Organization’a genellikle birkaç milyon dolar ödeniyor ve ardından lüks dairelerin ya da apartman dairelerinin satışından pay alınıyor. Eric Trump yaptığı açıklamada “Orta Doğu’daki ayak izimizi genişletmekten heyecan duyuyoruz” dedi.

BAŞLAMADAN 5 MİLYON DOLAR KAZANÇ

Umman’daki proje Trump markalı bir golf sahası ve otelin yanı sıra Dar Global’in Umman Körfezi’ne bakan bir konumda Umman hükümetine ait bir arazi üzerinde inşa ettiği Trump villalarını da içeriyor. Mali belgelere göre, sadece bu anlaşma bile Trump ailesine geçen yıl inşaat başlamadan önce en az 5 milyon dolar kazandırdı. Geçen yıl, satış temsilcilerinden oluşan bir ekip, çoğunlukla Rusya, İran ve Hindistan da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen süper zengin alıcıları hedefleyerek, 13 milyon dolara varan fiyatlarla lüks villaların satılmasına yardımcı olmak için Trump’ın adını kullandı.

DİĞER GELİR KAYNAKLARI GOLF

Trump ailesi için bir diğer önemli yeni gelir kaynağı da Suudi egemen varlık fonu tarafından desteklenen profesyonel lig LIV Golf oldu. Fon, bu yılın başlarında Miami yakınlarındaki Trump National Doral’da turnuvalarından birine ev sahipliği yapması için Trump ailesine ödeme yaptı. Trump’ın en büyük iki oğlu Eric ve Don Jr. daha önce yeni uluslararası anlaşmalar yapmayacaklarına dair verdikleri sözden duydukları hayal kırıklığını dile getirmişlerdi ve Trump’ın Beyaz Saray’a dönmesi halinde bu anlaşmaları aramaya devam edip etmeyecekleri belli değil.

Suudi egemen varlık fonu aynı zamanda Trump’ın damadı Jared Kushner’in Trump’ın Beyaz Saray danışmanlığı görevinden ayrıldıktan sonra kurduğu yatırım şirketinin de ana yatırımcısıdır. Özellikle de yabancı devlet kuruluşlarını doğrudan ilgilendiren bu anlaşmalar, çıkar çatışması iddialarını gündeme getirdi çünkü yabancı oyuncular, Trump’ın yeniden iktidara gelmesi halinde Trump’tan görecekleri olası ayrıcalıklı muamele karşılığında Trump ailesine özel şartlar sunuyor olabilirler.

Trump’ın görevde olduğu dönemde ailesinin iş anlaşmalarını takip eden Public Citizen’ın başkanı Robert Weissman, “Eğer yeniden başkan olursa, bu derin bir çıkar çatışması olacaktır” dedi. Dar Al Arkan teknik olarak Suudi borsasında işlem gören özel bir şirket olsa da, işlerini sürdürmek için kısmen Suudi hükümetinin sözleşmelerine dayanıyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir